Styl industrialny, czy też styl loftowy, narodził się w Stanach Zjednoczonych i był wynikiem przymusu zagospodarowania wolnych przestrzeni opuszczonych fabryk. Wówczas, w latach 50., nie sądzono, że stanie się on jednym z najważniejszych trendów w architekturze wnętrz. Obecnie, mieszkania urządzone w stylu industialnym uważane są za stylowe i gustowne, i nie potrzeba wiele wysiłku, by każdy mógł osiągnąć taki efekt.

Podstawą stylu industrialnego jest minimalizm oraz surowość form, przestrzeń oraz duża ilość światła. Ze względu nakrzesło industrial korzenie tego trendu, warto zwrócić szczególną uwagę na bazowe materiały, które stanowią podstawę zarówno w wykończeniu wnętrza, jak również w meblach lub dekoracyjnych akcentach. Meble industrialne cechują się wykorzystaniem dwóch najważniejszych surowców – metalu oraz drewna. Czasami, jako designerski dodatek, można spotkać przeszklone elementy, jednakże pamiętaj, że w tym przypadku działa zasada „im mniej, tym lepiej”.

Szukając idealnych mebli do wnętrza w stylu industrialnym warto przyjrzeć się ich formom, ponieważ istotnym wyznacznikiem jest przestrzeń, która wprowadza poczucie wolności. Stoły i stoliki, komody, regały, czy nawet konsole, powinny opierać się na jak najmniej zabudowanych projektach, a dominantą będą wówczas metalowe konstrukcje, które zapewniają stabilność i wytrzymałość. Ze względu na wykorzystanie stali, zazwyczaj utrzymanej w ciemnej i zimnej kolorystyce, drewniane blaty oraz inne elementy są zachowane w swoim naturalnym wybarwieniu, bądź delikatnie postarzane, co nadaje im niepowtarzalnego wyglądu. Połączenie zimnego metalu z ciepłym wybarwieniem drewna wprowadza do wnętrza poczucie równowagi i harmonii, dzięki czemu można bez problemu stworzyć domową atmosferę. Ciekawym meblem w stylu industrialnym są różnego rodzaju krzesła oraz stołki lub taborety, ponieważ ich funkcjonalność jest zazwyczaj połączona z większą dekoracyjnością. Taki zabieg pozwala na zrezygnowanie ze zbędnych dekoracji, które przeczyłyby idei minimalizmu.

 regał ironWnętrza w stylu industrialnym to doskonały sposób na połączenie praktyczności z niepowtarzalną estetyką, są pełne charakteru i designerskich rozwiązań. Dzięki meblom industrialnym można w łatwy sposób przemienić praktycznie każde wnętrze. Pamiętaj, że dobrze zagospodarowana przestrzeń, naturalne materiały, takie jak drewno, połączone z metalem lub cegłą, z całą pewnością zapewnią ciekawy efekt, który sam zaaranżujesz w swoim mieszkaniu.